0
+48 519150012
Plichtów 21
gm. Nowosolna
Kup karnet

Informujemy, że CKiE będzie nieczynne w dn. 2 maja.

Projekty

01/01/2014

Projekt Kreatywność kluczem do sukcesu 2014-2015

Dzięki Wolontariatowi Europejskiemu młode osoby w wieku 17–30 lat mogą nieodpłatnie i w pełnym wymiarze czasu pracować jako wolontariusze przez okres do 12 miesięcy w innym kraju Unii Europejskiej lub spoza niej...

Dzięki Wolontariatowi Europejskiemu młode osoby w wieku 17–30 lat mogą nieodpłatnie i w pełnym wymiarze czasu pracować jako wolontariusze przez okres do 12 miesięcy w innym kraju Unii Europejskiej lub spoza niej. Takie działania dają możliwość uczestnictwa w codziennej pracy organizacji, w zakresie polityki młodzieżowej, co pozwala na rozwój osobisty, społeczno-oświatowy, wspiera aktywność obywatelską, integrację osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Dzięki tego rodzaju działaniom młode osoby mają możliwość kształcenia w zakresie pozaformalnego uczenia się, zdobywają umiejętności korzystania z ICT i mediów, poznają inne kultury i uczą się kreatywności.

Projekt wolontariatu europejskiego może obejmować od 1 do 30 wolontariuszy, którzy mogą pracować samodzielnie lub w grupie.

W dniu 21 września 2012 roku Gminno Parkowe Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie uzyskało status Organizacji Goszczącej, Koordynującej Wolontariatu Europejskiego i zostało zarejestrowane w europejskiej bazie organizacji EVS pod numerem 2012-PL-134. Akredytacja została przyznana na okres 3 lat.

W październiku 2014 roku została zawarta Umowa Finansowa między Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) – Narodową Agencją Programu ERASMUS+ a Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie o przyznaniu środków finansowych na realizację projektu nr 2014-2-PL01-KA105-002869. Kwota dofinansowania wynosi 5850 Euro. W związku z tym od 1 listopada 2014 roku do 30 czerwca 2015 roku Gminno Parkowe Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie realizuje projekt „Kreatywność kluczem do sukcesu” w ramach Wolontariatu Europejskiego i programu Erasmus+.

Głównymi tematami projektu są: kreatywność i kultura, nauczanie i uczenie się języków obcych, zagadnienia dotyczące rynku pracy, w tym doradztwo zawodowe, problem bezrobocia młodych ludzi.

Projekt zakłada realizację poniższych celów:

    podniesienie podstawowych kompetencji i umiejętności młodych ludzi zwłaszcza na rynku pracy,
    wzmocnienie dialogu międzykulturowego i integracji społecznej,
    zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez wykorzystywanie nieformalny i pozaformalnych metod uczenia się,
    wzmocnienie działań młodzieży w grupie międzykulturowej i pracy w zespole,
    zdobycie umiejętności pracy z różnymi grupami wiekowymi – dzieci, młodzież, dorośli,
    rozwijanie umiejętności językowych oraz motywowanie do podejmowania działań w zakresie wielojęzyczności.

Partnerem w projekcie i organizacją wysyłającą jest Ayuntamiento de Cuenca z Hiszpanii. Od stycznia do maja 2015 roku, a więc przez okres 4 miesięcy, będziemy gościć dwóch wolontariuszy – Sarę oraz Alberto.

Cuenca to miasto w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia – La Mancha, nad rzeką  Júcar. Miasto usytuowane jest we wschodniej części regionu Kastylii – La Manchy. Stare miasto stoi nad przepaścią między dwiema rzekami Huecar i Jucar. Znaleźć tam można wiszące domy pochodzące ze średniowiecza. Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Hiszpania to jedno z największych trzech państw położone na Półwyspie Iberyjskim. Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytani Gibraltarem, oraz przez Ceutę i Melillę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francją i Andorą.

W skład Hiszpanii wchodzą także Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz tzw. terytoria suwerenne, w skład których wchodzą dwie hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej, Ceuta i Melilla, oraz liczne niezamieszkane wyspy po śródziemnomorskiej stronie Cieśniny Gibraltarskiej, takie jak enklawy będące częściami prowincji Kadyks i Malaga: Chafaryny, Alboran czy Perejil. Do Hiszpanii, a dokładniej do Katalonii, należy także otoczone przez terytorium francuskie miasteczko Llvia. Najdalej wysuniętym na północ punktem kraju jest przylądek Estaca de Bares w Galicji, na południe – Punta Saltos na wyspie Hierro, na wschodzie – Punta Esperó na Minorce.

Historię i kulturę Hiszpanii mieszkańcy Gminy Nowosolna będą mogli poznawać podczas odbywających się w ramach projektu różnych spotkań z wolontariuszami, warsztatów dla dzieci młodzieży i dorosłych, czy też zajęć językowych. Głównymi produktami projektu będą: broszura „Wzorowy kandydat na pracownika” oraz płyta DVD z tańcami europejskimi. Podczas pobytu w Polsce wolontariusze przez cały czas uczyć się będą języka polskiego.

W ramach projektu organizowany będzie szereg innych działań, a wśród nich między innymi:

    prowadzenie bloga z aktualnościami o działaniach w ramach projektu,
    spotkanie dla wolontariuszy wprowadzające w polską kulturę,
    warsztaty o Programie Erasmus Plus i Wolontariacie Europejskim,
    „Wieczór hiszpański” – integracja wolontariuszy z lokalną społecznością (poznawanie hiszpańskiej kultury),
    spotkanie na temat bezrobocia (prezentacja, dyskusja i warsztaty),
    zajęcia kulinarne „Kuchnia polska i hiszpańska” (wspólne gotowanie połączone z wieczorną degustacją)
    warsztaty związane z radzeniem sobie na rynku pracy (przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej),
    warsztaty na temat przygotowania listu motywacyjnego i CV w j. polskim i angielskim dla młodzieży gimnazjalnej
    warsztaty związane z radzeniem sobie na rynku pracy (symulacja rozmowy kwalifikacyjnej w j. polskim i angielskim),
    zajęcia i zabawy językowe dla dzieci (tematyka świąteczna - Wielkanoc, zimowa, wiosenna) z zakresu j. angielskiego i hiszpańskiego – GPCKiE oraz świetlice z terenu Gminy Nowosolna,
    spotkanie związane z polskimi tradycjami i zwyczajami dotyczącymi Wielkanocy,
    warsztaty na temat technik skutecznego uczenia się i zapamiętywania,
    język hiszpański dla młodzieży i dorosłych, zajęcia warsztatowe dla dzieci,
    język angielski dla młodzieży i dorosłych.
    spotkanie podsumowujące działania prowadzone w ramach projektu wraz z prezentacją przygotowanych produktów,

Zachęcamy do udziału we wszystkich zajęciach organizowanych w związku z realizacją projektu.

Wstecz