0
+48 519150012
Plichtów 21
gm. Nowosolna
Kup karnet

Informujemy, że CKiE będzie nieczynne w dn. 2 maja.

Wydarzenia i akcje
15/04/2014

Z Kujawskim pomagamy pszczołom

15 kwietnia ogłoszono wyniki konkursu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Spośród 307 nadesłanych zgłoszeń wybrano 16 projektów. Wśród nich znalazł się wniosek Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” pt. „Ochrona pszczół samotnych na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich”. Jest on prowadzony przez członków Łódzkiego Koła „Salamandry” przy udziale pracowników Oddziału Terenowego PKWŁ. Jednym z trzech wskazanych miejsc realizacji projektu jest Gminno Parkowe Centrum Kultury i Edukacji w Plichtowie. Pozostałe to Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Niesułkowie oraz Parafia pw. Świętego Ojca Pio w Kalonce.
Czym są pszczoły samotne? Jak je chronić i przede wszystkim: po co? To duża grupa owadów, krewniaków popularnej pszczoły miodnej. W przeciwieństwie do niej nie tworzą rodzin, wolą żyć „na własną rękę”. Nie produkują miodu, co nie znaczy jednak, że nie pełnią ważnej roli w przyrodzie. Podobnie jak pszczoła miodna, są bardzo efektywnymi zapylaczami wielu gatunków roślin. To także dzięki nim, co roku cieszymy się widokiem polnych kwiatów jak również smakiem jabłek i wielu innych owoców. Jednak zmiany cywilizacyjne źle odbijają się na tych stworzonkach. Gdy są zaorywane miedze i zalesiane nieużytki – ginie ich naturalna baza pokarmowa oraz miejsca, gdzie mogą składać jajeczka. Część z nich polubiła sąsiedztwo człowieka i zaczęła się gnieździć w glinianych murach czy słomianych strzechach, w drewnianych ścianach budynków gospodarczych. Lecz liczba takich obiektów w krajobrazie wiejskim maleje z każdym rokiem.
Wyróżniony projekt przynajmniej częściowo odpowiada na najważniejsze problemy związane z ustępowaniem zapylaczy. Przy naszym Centrum wyznaczono miejsce pod kwietną rabatkę. Tuż przed majówką ruszyły pierwsze prace polowe. Usunięto darń i skopano podłoże. Kilka tygodni później, w połowie maja, w przygotowanych w ten sposób ogródkach posadzono szałwie, chabry, sasanki i inne rośliny, które cieszą barwnymi kwiatami oczy, a jednocześnie dają pokarm wielu owadom, w tym pszczołom i trzmielom. Wkrótce obok ogródka zostanie postawiony „hotel dla owadów” – drewniana konstrukcja, przypominająca nieco regał, na której półkach pojawią się wiązki trzciny, bloczki gliny i drewniane klocki z nawierconymi otworkami. Są to siedliska, które, mamy nadzieję, wkrótce zostaną zajęte przez murarki i inne dzikie pszczoły.
Projekt jest laureatem konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom. Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Więcej na temat Konkursu: www.pomagamypszczolom.pl

Wstecz