0
+48 519150012
Plichtów 21
gm. Nowosolna
Kup karnet
Wydarzenia i akcje
31/08/2016

Wakacje 2016 - podsumowanie

Wakacje z Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie

Wakacje 2016 rozpoczęły się półkolonie letnie zorganizowane przez Gminno Parkowe Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowieodbywające się w Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym. Przez 4 tygodnie (w terminie 27 czerwca – 22 lipca 2016r.) dzieci mogły aktywnie spędzać czasbiorąc udział w różnych zajęciach. W czasie półkolonii dla dzieci organizowane były gry i zabawy ruchowe na sali gimnastycznej czy boisku, zajęcia z chustą animacyjną, rozgrywki sportowe, edukacyjno – rekreacyjne spacery do lasu, zajęcia artystyczne (masa solna, ceramika, druk na tkaninie, decoupage, kropkowanie), projekcje bajek i filmów edukacyjnych, warsztaty kreatywne czy też warsztaty teatralno – dramowe. W ramach udziału w półkoloniach odbył się również ciekawy cykl „Spotkań z…”. W związku z tym ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zgodzili się wziąć udział w spotkaniach edukacyjnych i chętnie odpowiadali na pytania dzieci. Dziękujemy ratownikowi  medycznemu p. Bartłomiejowi Krysińskiemu, który prowadził ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla dzieci, policjantom z Posterunku Policji w Andrespolu przeprowadzającym zajęcia o bezpieczeństwie na drodze, p. Bartoszowi Rakowskiemu za poprowadzenie zajęć z zakresu zasad bezpieczeństwa PPOŻ, strażakom z OSP Lipiny – p. Włodzimierzowi Borowskiemu, Bogusławowi Stroczyńskiemu i Rafałowi Borowieckiemu za prezentację strażackiego wozu bojowego.

Wraz z półkoloniami równolegle organizowane były wyjścia wakacyjne. Dzieci młodsze i starsze mogły wziąć udział w wyjeździe do Skansenu w Maurzycach, który połączony był z warsztatami z wycinanki łowickiej. Dzieci, które preferują bardziej aktywne spędzanie wolnego czasu mogły wybrać się do Parku Linowego i na Mini Pole Golfowe w Zgierzu czy też do Parku Trampolin „Saltos”. Na zakończenie cyklu wyjść wakacyjnych dzieci udały się do Pasieki w Lipce.

„Dbajmy o pszczółki, bo jeśli zginą po czterech latach ludzie przeminą” – to zdanie padało dość często podczas II Pikniku Rodzinnego Święto Pszczoły, które odbyło się 16 lipca 2016r. w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie. Tegoroczne obchody zostały zorganizowane przy wsparciu Rejonowego Koła Pszczelarskiego w Brzezinach i pana Dariusza Serafińskiego z Pasieki w Lipce. Na wszystkich obecnych czekało mnóstwo atrakcji. Na stoiskach można było obejrzeć ciekawą wystawę odzwierciedlającą życie pszczelej rodzinny m.in. ul z plastrami wypełnionymi miodem, żywą ekspozycję stworzoną z roju pszczół robotnic, trutni i matki, a także sprzęty potrzebne pszczelarzom do pracy w pasiece. Pszczelarze chętnie opowiadali o swojej pracy i ciekawostkach z życia pszczół. Podczas obchodów można było skosztować tegorocznych zbiorów i dowiedzieć się więcej o rodzajach miodów i ich zastosowaniu. W programie imprezy nie zabrakło też wielu atrakcji dla dzieci i młodzieży, którymi były: tematyczne warsztaty artystyczne, animacje, plac zabaw, malowanie buziek, konkursy czy wspólne ognisko z kiełbaskami. Ogromną niespodzianką dla wszystkich zebranych był pokaz strażacki. Strażacy z OSP Łódź-Nowosolna poprowadzili warsztaty nt. usuwania gniazd os szerszeni, zaprezentowali stroje oraz sprzęty, które są im w tym pomocne. Uzupełnieniem całej wystawy były krótkie wykłady, podczas których Rejonowe Koło Pszczelarskie w Brzezinach przedstawiło prezentacje pt. „Rola pszczół w przyrodzie” i „Spotkanie z pszczołą”, które połączone były z konkursem wiedzy o pszczołach i nagrodami, a pracownicy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich opowiadali o życiu pszczół samotnic, a następnie pokazali jak wygląda „pszczeli hotel” znajdujący się na terenie GPCKiE. Na zakończenie tegorocznego święta wszyscy zebrani mogli zobaczyć pokaz szkolenia psów (posłuszeństwo i obrona) zaprezentowany przez Sekcję Owczarka Niemieckiego - Związku Kynologicznego w Łodzi i nauczyć się jak powinniśmy zachować się w przypadku ataku agresywnego psa.Reportaż z tegorocznego Święta Pszczoły można obejrzeć na stronie internetowej TVP Łódź oraz telewizji TOYA.

W czasie minionych wakacji, już po raz kolejny,GPCKiE w Plichtowie zorganizowało wypoczynek kolonijny dla dzieci i młodzieży z naszej gminy. Celem tegorocznego wyjazdu była miejscowość Przyjezierze, gdzie w dniach 25 lipca – 2 sierpnia, pod kierownictwem p. Katarzyny Kreft, 45 - osobowa grupa dzieci i młodzieży wraz z wychowawcami udała się, nie tylko po to, by wypoczywać, ale także poznawać legendy i zwyczaje swoich przodków. Program obozu zatytułowanego „Słowiańska przygoda” zawierał bowiem różnorodne formy aktywności, które pozwalały na rozbudzenie ciekawości oraz przybliżenie uczestnikom niezwykłych dziejów plemienia Słowian.

W trakcie swojego pobytu na terenie województwa kujawsko – pomorskiego, koloniści rozwijali pomysłowość oraz zdolności manualne poprzez wykonywanie totemów, amuletów, tradycyjnych strojów czy też, popularnych zwłaszcza wśród grupy starszych dziewcząt, motanek, jak również kształtowali swój potencjał fizyczny, wytrwałość i hart ducha (gra w podchody „Poszukiwanie skarbu” oraz zawody sportowe „Turniej Wojów”). W czasie obozu mieli oni także niepowtarzalną okazję do uczestnictwa w ślubach słowiańskich czy uczcie weselnej połączonej
z degustacją przygotowanych na tę okazję tradycyjnych specjałów. Udział w obozie pozwalał ponadto na poznanie nowych miejsc oraz ich historii, czemu bez wątpienia sprzyjały wycieczki do: Biskupina – wizyta w Muzeum Archeologicznym połączona z rejsem statkiem po Jeziorze Biskupińskim,  Torunia – zwiedzanie miasta, Zamku Krzyżackiego, a także „warsztaty cukiernicze” w słynnym muzeum pierników czy Mogilna – wizyta w klasztorze połączona ze zwiedzaniem katakumb.

W czasie wypoczynku kolonijnego, nie zabrakło również gier i zabaw sportowych, działań twórczych czy aktywności pozwalających na integrację uczestników kolonii. Co istotne, sprzyjająca pogoda oraz bliskość malowniczego Jeziora Ostrowskiego, pozwoliła na kąpiele wodne i słoneczne, dzięki czemu koloniści powrócili do domów nie tylko bogatsi o wiedzę i umiejętności, ale także radośni, zrelaksowani i opaleni.

Mamy nadzieję, że po wakacjach dzieci i młodzież uśmiechnięci, pełni energii, dobrego humoru i zapału do pracy wróciły do szkół, by zdobywać wiedzę i odnosić kolejne sukcesy edukacyjne i sportowe.

Wstecz