0
+48 519150012
Plichtów 21
gm. Nowosolna
Kup karnet
Zajęcia
WYKŁADY TEMATYCZNE
Nowość

WYKŁADY TEMATYCZNE

Wykłady dla młodzieży i dorosłych, co 2 tygodnie, w czwartki od 25 stycznia 2024 r. w Świetlicy Pod Kasztanami w Kalonce.

18.30-20.00 

wstęp wolny, obowiązują zapisy 519 150 012

Opis wykładów:

 

Centrum Kultury i Ekologii zaprasza na serię wykładów poświęconych kulturze i sztuce.

Spotkania poprowadzi archeolog Bartosz Puliński, który wprowadzi słuchaczy w Początki prawie wszystkiego, czyli w zagadnienia z najdawniejszych dziejów ludzkości.

 

Od czasu gdy Sumerowie i Egipcjanie zaczęli posługiwać się pismem, a więc od początku historii minęło około pięć tysięcy lat. Może się wydawać, że to całkiem dużo — w tym czasie żyło 250 pokoleń i wydarzyło się wszystko to, co się uważa powszechnie za ważne i interesujące — powstały znane państwa i narody, żyli królowie, politycy, ale też artyści i filozofowie, o których się uczy i pisze.

Może to i dużo, ale gdy Sumerowie zaczęli odciskać w glinie pierwsze kliny, gatunek ludzki liczył już sobie co najmniej 295 tysięcy lat. 

Piętnaście tysięcy pokoleń ludzi takich jak my: posługujących się mową, przyrządzających posiłki, szyjących ubrania, budujących domy, tworzących muzykę i sztukę żyło na Ziemi w czasach, z których nie zachowały się żadne pisane teksty.

Łatwo jest wyobrazić sobie całe te tysiące pokoleń jako świat nieróżniących się od siebie łowców i zbieraczy, błądzących nieustannie po Afrykańskiej sawannie. A jednak istnieje ogromny zasób zabytków pokazujących, że obraz taki, choć wciąż powielany, jest całkiem nieprawdziwy. Nie tylko przed wynalezieniem pisma, ale i przed uzależnieniem się od rolnictwa ludzie osiedlali się i porzucali swoje osiedla, wykształcali nowatorskie technologie i rezygnowali z nich, stosowali przemoc i umieli się przed nią powstrzymywać, tworzyli struktury władzy i przeciwdziałali ich powstawaniu. Wbrew pozorom zwykle się też nie zjadali, a w dodatku dbali o wygląd. 

O tym jak dalece się od nich różnimy i jak bardzo jesteśmy do nich podobni będzie opowiadał magister archeologii UŁ Bartosz Puliński.  

Wstecz